Bichon Frise kozmetika nagy vonalakban

Kezdjük a legelején. A kiskutyával, amit hazaviszünk, sok gondunk még nincs szőrápolásilag. Nagyon jó minőségű a kölyökszőr és nehezen filcesedik. De olyan 3 és fél hónaptól, már rendszeresnek kell lennie a fésülködésnek! Ez a rendszeresség 2 hetenkénti alapos átfésülést jelent. Fürdetni akkor kell, amikor piszkos, de erről egy kicsit később.

Először használhatunk csak szőrkefét (Universal), ami ne legyen sűrű fogazatú, később már kell egy fém fésű is, amivel ellenőrizzük, hogy tényleg csomómentesen kifésültük-e a kutyát.
Fésülködésnél nagyon figyeljünk rá, hogy bőrig ki legyen bontva a szőr. Gyakran hoznak olyan kutyust, amelyik úgy néz ki, mintha szépen ki lenne fésülve, de a gyönyörű ápoltnak tűnő szőrtakaró tövében ott lapulnak a ronda, nagy gubancok. Ilyenkor bizony, hamar nagyon rövidre nyírjuk a kutyákat. Ezeket a csomókat kibontani, már állatkínzásnak is felér. Akkor tudjuk, hogy csomómentes a kutya szőre, ha a kefe már akadálytalanul és HANGTALANUL szalad a bundában. Ha egy kicsi kis reccsenést hallunk, ott még bizony csomó van, tessék megfogni a fémfésűt, és azzal kibontani, ha a kefével nem megy. Még egy fontos dolog, hogy fürdetés előtt mindig fésüljük ki a kutyát, mert a víz még jobban összefilcesíti a csomókat. De ha 2 hetente tényleg alaposan meg van fésülve a kutya, akkor nincs ilyen gond.
A fürdetésnél használjunk jó minőségű sampont. Azt sem töményen, hanem egy literes flakonban oldjunk kb. egy ujjnyi sampont vízzel és ezzel fürdessük meg a kutyát. Ha sokat van fürdetve, akkor használjunk utána balzsamot! A szárításnál, a kefével növekedésnek ellentétesen, folyamatosan fésüljük a szőrt. Így sokáig marad gubancmentes a kutya, ha nem éri a szőrét nedvesség. Ha minden nap jól összekeni magát kicsi frisénk, akkor csak tiszta vizet használjunk, de arra ügyeljünk, hogy meg legyen szárítva, főleg a tappancsok, a fül alatti rész és a hónalj, mert befülledhet a bőr. Ha nem akarjuk fürdetni, elegendő hintőport használni. Nagyon szépen ki jön vele a piszok a bundából.
A körmöket kell vágni, ha mi félünk ettől, akkor bízzuk állatorvosra, vagy a kutyakoz-metikusra. A füléből is ki kell tépni a hallójáratba nőtt szőrszálakat. Ezt is bízzuk szakemberre, ha nekünk nem megy.
Kutyakozmetikába 4 hónapos kortól illene ellátogatni és ezt legalább 2 havonkénti rendszerességgel folytatni.
Ha nem szeretnénk mégsem elvinni, mert nekünk úgy kell a szőr, ahogy van, mellesleg úgy is nagyon jó pofák, akkor a szem elől vágjuk le úgy, hogy a szem jól kilátsszon, ha rövid az orrhát (amilyennek kellene lenni), akkor onnan is lenyírhatjuk a szőrt, de ha hosszú az orrhát, akkor inkább csak a szemzugban az esetleges elszíneződést.
A végbélnyílásnál, a nemi szerveknél, és a talppárnák között is.

Kiállításra felkészítést kérjük szakembertől. Bár a frisenél nincs előírt kötelező sziluett, ő remélhetőleg megpróbál olyan "fellépő ruhát" készíteni kutyánknak, amiben a legjobban mutat.
Ne a hossz legyen a lényeg, hanem hogy kutyánk csinos, mutatós legyen. Persze a fejen meg kell lennie minimum 10 cm hosszúnak. De a többi részen lehet rövidebb, ha kutyánknak az áll jól.
Külső élősködők ellen (amik szőr-bőr problémákat okozhatnak) használjunk cseppeket, amit az állatorvosunktól kérhetünk.
Hát ennyi nagyvonalakban. Reméljük sikerült egy kicsit segíteni a gazdiknak, hogy kutyusok ápolt és valóban vattapamacsszerű bundába öltözzön.


Gummi Bears kennel